atelier architektury a urbanismu na Fakultě architektury ČVUT v Praze
studio of architecture and urban design at the Faculty of Architecture Czech Technical University in Prague
diplomní projekt
realizační projekt
diplomní projekt
bakalářský projekt
realizační projekt
diplomní projekt
bakalářský projekt
diplomní projekt
semestrální zadání ZS 2016
městský blok Praha na Knížecí
mixed-use development
V minulých semestrech jsme v našem atelieru zkoumali téma bydlení ve specifickém místě: bydlení luxusní, bydlení dostupné. V místech ideálních nebo naopak skoro nemožných. Chyběla nám třetí část skládanky. Další funkce tam, kde byty není vhodné navrhnout a logicky se nabízí zapojení funkcí dalších. „Mixed-use development“.
K řešení tématu byla vybrána parcela nedokončeného bloku, která je v současné době ve vlastnictví Dopravního podniku a.s. a je využívána jako provizorní tržnice a parkoviště. Existující stav podceňuje nejen místo, ale především degraduje okolí. Byť i romantizující pohled je legitimní. Součástí řešení je i stávající dům polikliniky. Parcela nabízí logicky dokončení bloku, ale stejně tak jakoukoliv jinou strukturu, která pomůže lepšímu využití místa a začlenění do kontextu.
Pracovní teze: Úkolem je na řešené území navrhnout strukturu, kde hlavním programem bude bydlení (předpoklad je více než 50%), druhou částí je standardní kancelářská/komerční či veřejná funkce. Tuto část domu je nezbytné navrhnout co nejuniversálněji. Rozhodnutí o další existenci domu polikliniky je ponecháno na řešitelích. Je možné jej zbourat a kapacitu nahradit v navržené struktuře, je možné jej ponechat, obestavět.
Výšková regulace není záměrně zadána. Předmětem zadání je co nejlépe prozkoumat potenciál parcely, včetně jejího vztahu k okolí. Zkoumané otázky budou: oslunění, osvětlení, hloubka traktu …
Byty jsou požadovány v maximální možné míře různého standardu i způsobu distribuce. Malé nájemní byty (standard cca do 35-65m2), nájemní byty dostupné (dotovaný standard 35-55-80), byty určené k přímému prodeji, (35-65-90-120), specifické druhy bydlení (skupinové byty), byty nadstandardní v místech, které nově navržená struktura logicky nabídne. Poměr standardu a typu bytů i poměr hlavní funkce bydlení a funkce komerční/veřejné bude předmětem návrhu, včetně jeho teoretické obhajoby. Logickým přáním zadavatele je maximální využití území, ke kterému budou řešitelé zadavatelem tlačeni – a jejich úkolem bude určit hranici, kdy intenzita/hustota začíná být kontraproduktivní a snižuje hodnotu celku.
Podstatné bude vyřešit celé zadané území – tedy v celé hloubce části nedokončeného vnitrobloku. Stejně tak je důležitou součástí návrhu parter.
Dům/domy budou opět navrhovány od širších souvislostí s posunem k typologii „sekce“, jednotlivých bytů, detailu domu. Ověření komfortu (rozuměj pohodlí) bydlení, ověření užitnosti funkce veřejné/komerční, stejně tak jako ověření vztahu bytové a veřejné funkce. Technické, dispoziční.
Jedním ze studijních materiálů je práce zpracovaná předdiplomanty na téma: „MIXED USE / HYBRID / SOLID“. Jak naznačuje název, studenti mohou svým návrhem prověřit i variantu nazývanou „solid“ – tedy dům universální funkce proměňující se v dlouhodobějším časovém horizontu.
Tentokrát tedy nebudeme řešit rébus jak postavit byty na takřka nemožné místo. Naopak. Budeme hledat ideální místo pro každou funkci kombinovaného developmentu.