top of page
lenka_dvur.jpg

text autorky

Pokud byt v bytovém domě nedokáže nabídnout vlastní zahradu, pak ale může poskytnout alespoň terasu s výhledem do korun stromů či posezení v zeleném dvoře vnitrobloku.

Rušná ulice Ostrovského prakticky neumožňuje do spodních pater umístit byty. Parter a patro, tedy takový masivní sokl domu, má volnou dispozici pro variabilní zařízení kanceláří, obchodů či městskou vybavenost. V horních čtyřech patrech se naopak pouze bydlí.

Dostavěním domu se uzavře blok, který je i ve vnitrobloku intenzivně zastavěný. Prostředkem k dosažení cíle byla velká hloubka dispozice. Poslední dílek vnitrobloku nezastavuji, ale doplňuji o stromy, které tam chybí. Hloubku parcely ale využívám hlubokým domem, který je vhodný jak pro kanceláře, tak i pro byty, které, ač orientované na sever, mohou díky členitosti - odskakování fasády nasávat i sluneční světlo z východu a ze západu. Zároveň jednotlivá odskočení fasády chrání terasy před nechtěnými pohledy sousedů, získávají tak větší intimitu a přitom mohou být naprosto otevřené do zeleného vnitrobloku.

Na patro umisťuji velký počet bytů různých velikostí od 1 po 4kk. Konkrétně 8 bytů na patro v typické sekci. V horním patře pak dispozici sdružuji do menšího počtu luxusnějších bytů. Dispozice všech bytů jsou tvořeny tak, aby při relativně velké hloubce měly průhledy skrz celý byt už ze vstupní haly.

Společné domovní hale s horním přirozeným osvětlením dominuje zatočené schodiště, které i s výtahy sviští až do podzemních garáží. Garážemi nezastavuji celý pozemek, aby stromy ve vnitrobloku měly dostatek prostoru i pod zemí.

Výrazně členitá fasáda s otevřenými terasami do dvora kontrastuje s uměřenější vnější tváří domu, kde terasy a lodžie fungují spíše jako polštář mezi bytem a ruchem ulice. Fasáda je rytmizována třemi typy francouzských oken a jemně členěná kontrastem hladké a hrubé omítky a nadokenními římsami. Měkkou omítku doplňují hladké kovové rámy oken a zábradlí.

situace.jpg
schwarz.jpg
lenka_namesti.jpg

Mixed-use Development Na Knížecí

by Lenka Watersová

While a flat can’t provide a private garden, it may offer a terrace faced towards the treetops and a place to relax in the courtyard.

Ostrovského street is quite noisy which makes housing in the lower levels of the building hardly possible. The first two floor, sort of a massive pedestal of the house, is a free open space layout to be occupied by variety of functions such as office, stores or other urban amenities. The top four floors are designed for housing.

Finishing the block also encloses the inner courtyard, that is quite full. Its last piece I am leaving open filled with trees. But I do use the deepnes of the plot by building a thick house. That fits both the offices and also the north-facing flats, because the depth enables me to step back with the facade to let the east and west sunlight to the interior. Each step also shelters a more intimate terrace otherwise open to the trees in the courtyard.

One section floor consist of a large number of flats and a variety in their sizes. Only on the top floor the flats merge together to provide few but more generous flats. The deep floor plan is enriched by a view throughout the whole flat right from its entrance hall.

The flats are accessed from a hallway which is occupied mainly by a rounded staircase, that permeates through the building right to the basement. The underground parking floors do not use the whole size of the plot to keep enough space for the trees to grow in.

A choppy courtyard facade contrasts with more moderate and subtle morfology to the street, where the terraces and loggias are used rather as a cushion protecting the apartment from the traffic of the street.

The facade is rhythmized by three types of floor-to-ceiling windows and is subtly segmented by a contrast of smooth and rough plaster and a simple window cornices. Soft plaster is complemented by smooth and shiny metal frames of windows and railings.

gifáč.gif
pudorys-big3.jpg
interierupr.jpg
velikosti_typicke_podlazi.jpg
velikosti_nejvyssi_podlazi.jpg

"Na patro umisťuji velký počet bytů různých velikostí od 1 po 4kk. Konkrétně 8 bytů na patro v typické sekci. V horním patře pak dispozici sdružuji do menšího počtu luxusnějších bytů."

"Dispozice všech bytů jsou tvořeny tak, aby při relativně velké hloubce měly průhledy skrz celý byt už ze vstupní haly."

_IMG_2135upr.jpg
řezy tenčí kolážopr.jpg
sekceupr.jpg
IMG_20170601_111748upr.jpg
lenka-oviupr.jpg
bottom of page