atelier architektury a urbanismu na Fakultě architektury ČVUT v Praze
studio of architecture and urban design at the Faculty of Architecture Czech Technical University in Prague
Šimon Semerák
text autora
Řeka jako nejdůležitější veřejný prostor města? Budovy kolem řeky jako nejvýznamnější budovy města? Město Praha jako hlavní město reprezentující celý stát? Bazén u Vltavy tedy reprezentantem všech bazénů v celé České republice? Nebo spíš jen malý bazének v zátoce pod rozpadajícím se mostem sloužící městské části?
Význam bazénu jako stavby na takovém místě, myslím, nesmí být upozaděný, ale přeci jen jde hlavně o vodu. Vodu všichni milujeme, voda nás obklopuje. Bazén je pro mě místo sportu, ale i odpočinku. Budova zde vystupuje z řeky, naráží na město a vstupuje do parku. Má vysoký kamenný základ, takový, který drží horizontální linku náplavky a když se zatopí, nic se mu nestane. V určitých místech vystupuje nad svou silně horizontální linku a v těchto pevných výrůstcích se pak nacházejí části zázemí. Slouží také jako pevný podklad pro mohutnou dřevěnou rámovou konstrukci z lepených vazníků nesoucí střechu, která zakrývá vše nezbytné.
Vstoupit do bazénu je možné jak z ulice Hořejší nábřeží, tak z parku či náplavky. Díky rozdělení budovy na dva funkční celky vzniká totiž, naproti ulici Na Valentince centrální vstupní prostor, bazilikálně osvícené, převýšené foyer, vytvářející reprezentativní vstup orientovaný směrem k městu. Podél ulice Hořejší nábřeží je budova pokorná, vytváří dlouhý a jasný rastr skleněných oken, jen lehounce zapuštěných do dřevěné fasády, za kterými roste v zimní zahradě zástup květin. Občas je však skrz ně možné zahlédnout plavecké bazény, řeku i protější břeh Vltavy. Z této strany není konstrukce okamžitě čitelná, okna jsou osazena ve stěně a ta je obložena dřevem. Do parku stavba vstupuje otevřeně, kolonádou. Stává se téměř jeho součástí. Park ji ze severu obklopuje, čím blíž jí je, tím víc se mění, a nakonec v ní končí.
Bazén je rozdělený na jednotlivé části, které, každá téměř autonomně, odpovídají na různé požadavky, jak jejich funkční náplně, tak jejich umístění v rámci situace. Tyto části jsou rozdílné, každá reflektuje jiný způsob trávení času, zároveň jsou však všechny tyto části jedním celkem a dohromady utvářejí mou představu městského bazénu. Jednou, pro mě, z nejdůležitějších částí je „mokré wellness“, které bych kvůli formě v podobě velké a spojité vodní lázně spíše nazýval lázněmi.