top of page

Šimon Semerák

ezgif.com-gif-maker.gif
12.jpg

text autora

   Řeka jako nejdůležitější veřejný prostor města? Budovy kolem řeky jako nejvýznamnější budovy města? Město Praha jako hlavní město reprezentující celý stát? Bazén u Vltavy tedy reprezentantem všech bazénů v celé České republice? Nebo spíš jen malý bazének v zátoce pod rozpadajícím se mostem sloužící městské části?

   Význam bazénu jako stavby na takovém místě, myslím, nesmí být upozaděný, ale přeci jen jde hlavně o vodu. Vodu všichni milujeme, voda nás obklopuje. Bazén je pro mě místo sportu, ale i odpočinku. Budova zde vystupuje z řeky, naráží na město a vstupuje do parku. Má vysoký kamenný základ, takový, který drží horizontální linku náplavky a když se zatopí, nic se mu nestane. V určitých místech vystupuje nad svou silně horizontální linku a v těchto pevných výrůstcích se pak nacházejí části zázemí. Slouží také jako pevný podklad pro mohutnou dřevěnou rámovou konstrukci z lepených vazníků nesoucí střechu, která zakrývá vše nezbytné.

   Vstoupit do bazénu je možné jak z ulice Hořejší nábřeží, tak z parku či náplavky. Díky rozdělení budovy na dva funkční celky vzniká totiž, naproti ulici Na Valentince centrální vstupní prostor, bazilikálně osvícené, převýšené foyer, vytvářející reprezentativní vstup orientovaný směrem k městu. Podél ulice Hořejší nábřeží je budova pokorná, vytváří dlouhý a jasný rastr skleněných oken, jen lehounce zapuštěných do dřevěné fasády, za kterými roste v zimní zahradě zástup květin. Občas je však skrz ně možné zahlédnout plavecké bazény, řeku i protější břeh Vltavy. Z této strany není konstrukce okamžitě čitelná, okna jsou osazena ve stěně a ta je obložena dřevem. Do parku stavba vstupuje otevřeně, kolonádou. Stává se téměř jeho součástí. Park ji ze severu obklopuje, čím blíž jí je, tím víc se mění, a nakonec v ní končí.

   Bazén je rozdělený na jednotlivé části, které, každá téměř autonomně, odpovídají na různé požadavky, jak jejich funkční náplně, tak jejich umístění v rámci situace. Tyto části jsou rozdílné, každá reflektuje jiný způsob trávení času, zároveň jsou však všechny tyto části jedním celkem a dohromady utvářejí mou představu městského bazénu. Jednou, pro mě, z nejdůležitějších částí je „mokré wellness“, které bych kvůli formě v podobě velké a spojité vodní lázně spíše nazýval lázněmi.


 

13.jpg
bottom of page