top of page

Kristýna Mastná

Mastna_Kristyna_15_odnaplavky_LS2020_baz

text autorky

Jako dítě jsem zbožňovala tobogán, ale čím jsem starší, tím víc nacházím zalíbení ve vířivkách, relaxačních bazénech a hlavně parních saunách. Potřeby a záliby se s věkem mění. Chci, aby můj bazén milovaly všechny generace, děti, teenageři, dospělí i senioři. Chci, aby si sem lidé šli jen tak zaplavat po práci nebo si tady užili celý volný den, prostě aby se sem rádi vraceli.


Chci aby při každém tempu ve velkém plaveckém bazénu mohli sledovat dění na řece se siluetou Vyšehradu, chci, aby se mohli kochat výhledem z vířivky, či relaxačního bazénu.


Chci, aby děti, které se budou učit plavat ve výukovém bazénu, mohly využít i tobogán na konci hodiny, protože to je to, na co se vždycky nejvíc těší. Chci, aby byl výukový bazén
v blízkosti brouzdaliště, aby ho mohly využít i matky s dětmi o víkendu. Chci, aby malé děti měly svůj vlastní krytý svět, kde je nebudou rušit dospělí a naopak.


Chci, aby mohli všichni jít ven si zaplavat nebo se hřát a opalovat na sluníčku. Chci, aby si mohli odpočinout a zrelaxovat v intimním welness s výstupem na zelenou střechu. Chci, aby si zde prostě každý našel to své.


Chci, aby byl dům kompaktní, přehledný a bezbarierově přístupný.

axoska_gif.gif

Urbanistické řešení:
…Náplavka si zaslouží pokračování…
pláž s množstvím labutí a kachen je však příliš bolestné zničit. Nabízím kompromis, rozvolněná labutí zátoka bude, ale menší, pokračování náplavky bude, ale ne přímé, trošku do obloučku.. Ostatně celý dům je zahalen do obloučků. Geometrie, válec řezaný rovinou. Kruh, elipsa, parabola? Toto téma se jím táhne od celku po detail.

 

Dům stojí na nábřeží, shlíží shora na náplavku, ohraničuje ji. Kolem něj člověk pozvolně klesá k vodě, k labutím, k městu na dohled za Vltavou. Na severní straně bazén uzavírá park, ukončuje ho, vytváří tady intimní atmosféru. Do ulice se dům neuzavírá, ale umožňuje přes sklo nahlédnout dovnitř v celé jeho délce. Komunikuje. Do bazénu se chodí samozřejmě odsud, přímo z ulice Na Valentince, z budoucí rozvojové části Smíchova.

26 situace.jpg

Architektonické řešení:
Jasně, velký plavecký bazén potřebuje mít vysokou světlou výšku, ale u výukového bazénu je nejúčelnější světlá výška 3,5 metru… Tak jo, střecha bude prohnutá. Bazény jsou seřazeny za sebou a střecha pozvolně klesá a stoupá podle toho, jaký bazén potřebuje jak velký prostor.


A co konstrukce? Bazény vyžadují obrovský rozpon, který mi vzhledem k tvaru střechy umožní prohnutá lanová membránová konstrukce. Jediné podpory jsou v podstatě 2 protilehlé stěny s pilíři, které nesou zavěšená lana. Boční stěny jsou tedy naprosto volné
a nenesou žádné zatížení. Jsou celoprosklené s obloukovým dekorem.


Ze střechy vyčuhuje jediná věž, je to dětmi tolik milovaný tobogán, je z něj vidět na město, na Vyšehrad, na most…V noci svítí stejně jako blízký komín pivovaru, ale také komíny všudypřítomných lodí.


Silueta domu tak vypadá jako další člun, kotvící u Vltavy na náplavce.

zezhora.jpg
schwarz.jpg
Mastna_Kristyna_02_nocnipohled_LS2020_ba
Mastna_Kristyna_14_dennipohled_LS2020_ba
Mastna_Kristyna_12_zapadnipohled_LS2020_
Mastna_Kristyna_12_podelnyrez_LS2020_baz
Mastna_Kristyna_12_jiznipohled_LS2020_ba
Mastna_Kristyna_12_pricnyrez_LS2020_baze
21 půdorys_1NP_fin.jpg
2np.jpg

Celková plocha vnitřního bazénu činí 6000 m², welnessu 800 m² a venkovního areálu 3485 m². Podzemní podlaží je určeno pro parkování, bazénové technologie a technické místnosti. V přízemí se nachází hlavní vstupní hala, občerstvení, šatny, všechny bazény a přístup na tobogán a k venkovnímu bazénu. V druhém patře se pak nachází welness. Nad střechu ční tobogán.


Bazény:
velký plavecký bazén: 50m x 20m ,8 drah
výukový bazén: 16,67m x 9m
brouzdaliště: 12m x 9m
vířivky: 3x 4,5m x 4,5m
relaxační bazén: 12m x 10m
relaxační bazén: 16m x 11m
proplouvací bazén: 9m x 6m
venkovní bazén s vířivkou uprostřed: 32m x 23m
parní sauny: 2x
tobogán výšky 9m


Welness:
sauna: 4x
masáž: 4x
solná komora
římská koupel: 6,8m x 6m
vířivky: 2x průměr 3,5m
ochlazovací bazének: 2m x 2m
terasa na střeše


HPP:
podzemní garáže 2100m²
technické místnosti 3500m²
zázemí zaměstnanci 150m²
zázemí veřejnost 1010m²
vstupní prostory a chodby 590m²
občerstvení 210m²
plocha bazénů 3580m²
tobogán 65m²
welness 800m²
kubatura NP 31200m³
kubatura PP 18000m³

tabulka.jpg

Swimming pool - Smíchov Riverbank

by Kristýna Mastná

@atelier kuzemenský & kunarová

As a child, I really enjoyed riding the water slide. However, the older I get, the more I find pleasure in whirlpools, relaxation pools and especially steam saunas. People's needs and hobbies change with age. I want all generations to find beautiful pleasure in my pool - from small children, through teenagers, adults to seniors. I want people to come here just after work to swim for a while or spend a pleasant day here. I would just like all visitors to be very happy to return here.

0_rez.jpg
Mastna_Kristyna_13_detailnirezapohled_LS
Mastna_Kristyna_20_plaveckybazen_LS2020_
Mastna_Kristyna_22_vyhledzvirivky_LS2020
Mastna_Kristyna_18_vstupnihala_LS2020_ba
Mastna_Kristyna_19_nosnaacka_LS2020_baze
Mastna_Kristyna_21_tobogan_LS2020_bazen_
Mastna_Kristyna_23_welness_LS2020_bazen_
Mastna_Kristyna_17_viyualiyaceyulice_LS2
vjezd.jpg
0_axonometrie_cela.jpg
zoom svitici.jpg
bottom of page