top of page
Search
  • michal kuzemenský

Zadání - letní semestr 2020/21DÍLNY SÍDLIŠTĚ ĎÁBLICE


Tématem letního semestru je práce ve městě. Práce na sídlišti. Řemeslo. Služba. Veřejný prostor. Centrum.


Úkolem je na místě zbouraného kina Ládví (dříve MOSKVA) navrhnout flexibilní dům dílen. Místo pro práci, řemeslo a k tomu přiléhající veřejný prostor centra Ládví.


Hlavní teoretická otázka semestru: Práce ve městě. Jaký je její význam pro město.


Základním a povinným kamenem programu je soubor flexibilních dílen. Kapacita a ostatní funkce vyplynou z analýz. Doplnění a sestavení programu bude probíhat prvních čtrnáct dní semestru.


I tento semestr budeme navrhovat a přemýšlet co nejrealističtěji v měřítku 1:1. Výstupem budou podrobné plány. Prokázání kvalit prostorového řešení. Velmi podrobný návrh budovy s pohledy na fasádu v měřítku 1:20. Materialita, textura, barva, detail. Návrh souvisejících exteriérových ploch v celém řešeném území.


Prostorová regulace není zadána, cílem je prověřit kapacitu a vztahy v území. Kino bylo před rokem zbouráno, na jeho místě (tj.zadané parcele) nyní začala výstavba druhého supermarketu v centru. My jsme alternativa.

Ostatní je na řešitelích. Intepretace, obraz – co to jsou dílny v centru města, na sídlišti, otevřenost – uzavřenost, další funkce …

Libreto:

Řemeslná práce z města mizí a v některých částech ani nebyla. Na sídlišti. Co se stane, když si na sídlišti usmyslíte vyrábět stoly, šít batohy, tisknout vizitky, upcyklovat nábytek, stavět nejrychlejší motocykly nebo vyrábět reprobedny … ?

Najdete nejbližší prázdnou nepoužívanou kočárkárnu. A najdou vás zákazníci? A co když nenabízíte jen řemeslo, ale službu … ?

Anebo když si chcete nechat opravit boty. Chodíte podél paneláků a hledáte nějakou kočárkárnu, kde je opravují, ale ouha, ve většině z nich už jsou kadeřnictví. Veterinární ordinace a prodejny ortopedické obuvi. Zjistíte, že na sídlišti lidé nabízejí leccos. Je to složitější. Umisťování služeb do parteru paneláků ve Slunečním městě má koncepční úskalí.

Centrum sídliště je prázdné. Proč nejsou dílny tam? Proč není samozřejmé otevřít si tam dostupnou službu? Důvěřujete, že se stav centra sídliště vylepší, když tam lépe navrhnete dlažby a více zeleně?

I manuální práce mizí. Robotizace. Začneme rozbíjet stroje? Adaptujeme se? Budeme opatrně hledat kompromis? FabLab? Makers Movement? WerkStätte? Sdílené dílny? Obecné pronajímatelné jednotky? Kombinace?

I nepracovat je samozřejmé. Volný čas. Umí společnost nabízet hodnotu jinak než protiváhou za práci?

Co je fakticky město krátkých vzdáleností? Proklamace, nebo živnostenská dílna na dosah?

Může architekt postihnout, podchytit navrhnout energii a kouzlo míst, kde se něco začne dít živelně … práce, kultura ... a pokoušet se aplikovat na nově navrhované?


Představení zadání bude probíhat 8. února 2021 na MS Teams FA ČVUT dle společného harmonogramu.

Zájemci o toto zadání a studium v našem atelieru, prosím posílejte svá digitální portfolia (.pdf) již teď na maily Petře a Michalovi. Všem dáme vědět co nejdříve. Výběr do atelieru uzavřeme nejpozději do středy 10.února 2021 a rozešleme mailem.

| petra.kunarova@gmail.com | michal.kuzemensky@rearchitekti.cz

Práce je vypsána jako: ATOS | ATZBP | ATV | ATVZ | ATSS | DP

+ nabízíme jednomu až dvěma studentům/studentkám revitalizaci celého centra Ládví jako atelier ATU


stovky ochranných štítů z plexiskla vyrábí v těchto dnech dobrovolníci z brněnské dílny FabLab


Comentarios


bottom of page