top of page
interier_usak.jpg

Obraz domu

VÝHLED

KLÁŠTER

ZEĎ

motivace vidět z každého bytu na břevnovský klášter mě při navrhování hnala vpřed. Velké okno, pohodlný ušák a výhled.

obraz-domu_ušák.jpg
schwarz_krakatice.jpg

Místo

   Břevnov, krásná lokalita v západní části Prahy, která se rozkládá v okolí Břevnovského kláštera. V jeho těsné blízkosti se nachází pozemek, na který jsem tento semestr navrhoval bytový dům. Pozemek má skvělou pozici přímo nad klášterní zahradou za jeho zdí. Nabízí uklidňující výhled na klášter a do
jeho zahrady. Dům je proto svým tvarem zaměřen právě na tento výhled a každý byt, který se v něm nachází má výhled na jih, tudíž na klášter.

      Pozemek je úzký v severo-jižním směru. Od severu a západu mírně klesá ke klášterní zdi. Od západu pozemek klesá na východ, kde se na konci nachází prudký teréní zlom do malého údolí s hlavní komunikací. Morfologie terénu a klášter hrály hlavní roli při navrhování bytového domu. Hlavním konceptem návrhu bylo, aby měl každá byt výhled na klášter a do zahrady. Hledal jsem vhodný tvar domu, který by naplnil koncept a využil pozemek na maximum. Navrhnul jsem soliterní dům, který se táhne od západu až na východ pozemku podél cesty a díky svému zalomení vybíhá jižně do zahrady, kde nabízí byty s nejkvalitnějšími výhledy. Díky mnoha zalomením křivky domu vznikají hned čtyři koncové části domu, kde se v bytech nachází i lodžie.

      Výškově dům koresponduje s okolím a klesá s terénem. Dům má 6 podlaží v nejvyšší části. Dvě podzemní a 4 nadzemní. Podlažnost se však mění, jak směrem na východ dům klesá s terénem. Díky tomuto klesání nabízí dvěma velkoprostorovým bytům v nejvyšším podlaží také velkoprostorovou střešní terasu. Díky hravému tvaru domu jsem na fasádě držel rastr velkoformátových čtvercových oken, která díky důmyslnému systému otevírání nabízí něco v Čechách zcela ojedinělého. Velkoformátová okna se budou otevírat jako vrata od garáže a při plném otevření tak nabídnou obyvatelům atmosféru venku přímo z pohovky nebo od jídelního stolu. Byty s nejlepšími výhledy v koncových částech domu mají navrhnutou také lodžii, která zapadá do fasády a nenarušuje tak rastr oken. Dům nabízí typy bytů od 1+kk až po největší 5+kk. Do bytového domu se tak může bez problému nastěhovat jednotlivec i celé rodina. Celkově se v bytovém domu nachází 70 bytových jednotek. Do lokality Břevnova tak přibude okolo 150 nových rezidentů.

situace_final_666.jpg
_logo_invert.jpg
pruhled.jpg
interier_animace.jpg
KRAKATICE_EXT_wall_001.jpg
v_ex_dvůr_.jpg
1_NP_Parter.jpg
2_NP.jpg
3_NP.jpg
4_NP.jpg
5_NP.jpg
řez-příčný.jpg
ŘEZ-PODÉLNÝ.jpg
obraz-domu_ušák.jpg
pohled_jižní.jpg
řezopohled_.jpg
pohled-od-křižovatky.jpg
nadhledovka_final.jpg
trpelka_krystof_38.png
bottom of page